Limitowana edycja zegarków z drewna liczącego sobie 3200 lat

Limitowana edycja zegarków z drewna liczącego sobie 3200 lat

W XI wieku p.n.e. pewien stary dąb upadł. Może przewrócił go wiatr, może ktoś go ściął, a może po prostu był już tak stary, że już nie miał siły ustać. I złożyło się tak, że trafił wprost w bagno. A były to czasy, gdy na ziemiach naszych żyły i rozwijały się kultury: trzciniecka, przedłużycka oraz łużycka.

Dąb to drzewo bardzo twarde i wytrzymałe, które żyje średnio 600-1000 lat. Jeden z najstarszych dębów – Chrobry – ma obecnie prawdopodobnie 753 lata. Wykiełkował zatem ok. 1265 roku, a więc w okresie, kiedy Polska była rozbita na dzielnice. Dęby, które w dzisiejszych czasach zdarza się odnaleźć się na dnie bagien – szczególnie głębokich bagien soligenicznch – potrafią być 2-3 razy starsze. Ich historia może sięgać, jak w przypadku naszego dębu, nawet epoki brązu, czasów odleglejszych, niż narodziny Chrystusa, odleglejszych nawet, niż założenie Rzymu przez legendarnych Remusa i Romulusa.

Bagno idealnie konserwuje, nadaje drewnu pięknej, głębokiej, ciemnej barwy oraz utwardza. Dąb bagienny uchodzi za jeden ze szlachetniejszych surowców drewnianych, jakie rodzi wschodnioeuropejska ziemia. Od lat wytwarza się z niego drogocenne meble, rzeźby czy ekskluzywne dekoracje.

Sam dąb dzięki swej długowieczności i okazałości, od wieków postrzegany był jako drzewo święte, otaczane kultem wśród wielu kultur europy środkowej oraz środkowo-wschodniej. Ludy germańskie, celtyckie i słowiańskie łączyły dęby z najwyższymi bóstwami – Thorem, Perunem czy Taranisem. Celtowie zresztą za skaleczenie choćby kory dębu karali straszliwą i okrutną torturą: przez niewielką dziurę w brzuchu wyciągali na wierzch jelito skazanego, które następnie przybijali gwoździem do drzewa (oczywiście nie do dębu). Następnie smagali skazańca kijami, by uciekając wokół drzewa, sam doprowadzając do wytrzewienia.

Do dziś liście dębu odnaleźć można w dawnych herbach szlacheckich, symbolice wojskowej czy w herbach gmin (gmina Jeżowe, gmina Komorniki, gmina Bodzechów) oraz miast (Wałbrzych, Dąbie). Liście dębu można odnaleźć także w godle Estonii. Dużo wzornictwa nawiązującego do liści dębu odnaleźć można na polskich monetach wprowadzonych po denominacji.

Dziś kawałek tego najszlachetniejszego drewna, w dodatku liczącego sobie 3200 lat, można posiąść i nosić zawsze w przy sobie – na ręce, przy ciele, utrzymując stały kontakt z naszą historią i naszym dziedzictwem kulturowym.

Limitowana seria zegarków z certyfikowanego dębu czarnego liczącego sobie 3200 lat to idealna dla kogoś, kto w zegarku chce widzieć coś więcej, niż tylko bezduszny, tykający mechanizm. Szlachetny surowiec, z którego zostały wykonane koperty i tarcze zegarków, żył w dawnych czasach, wytwarzał tlen i pochłaniał dwutlenek węgla, którymi oddychali nasi praprzodkowie. Już dziś jest on rzadszy, niż diament, a zatem unikalny i niespotykany. Za kilkadziesiąt lat tak wiekowy dąb bagienny może być już całkowicie nieosiągalny. Jest to zatem pierwsza tego typu limitowana seria zegarków drewnianych w skali całego świata.

Są to zegarki równie wyjątkowe, jak osoby, które je noszą.

Zegarki serii limitowanej z dębu czarnego liczącego 3200 lat tworzone były przez nas od 08.2018r. do 07.2019r. i nie są już dostępne w naszej sprzedaży.

Wszystkie komentarze